Když nám hněv znepříjemňuje život

Jaké kolem hněvu panují předsudky? Co jsme se o něm naučili myslet? Bojíme se ho nebo se cítíme provinile, když ho prožíváme? 

Odkud se bere a co se děje v těle, když ho cítíme?

Jak jsme se s hněvem potkali jako děti?

Každý z nás se s ním v nějaké podobě setkal v dětství. To jaký vztah k hněvu měli naši rodiče se s velkou pravděpodobností odrazilo i do naší zkušenosti a našeho postoje k jeho prožívání.

Dost často jsem zažívala frustrovanou mámu, která se snaží všechno stihnout. Její nervová soustava, stejně jako ta moje, je citlivá a tak pro frustraci a hněv nikdy nešla daleko. Naučila jsem se hněvu bát. Přicházel znenadání a zanechával šrámy. 

Dost usilovně jsem pracovala na představě klidné a vyrovnané mladé dámy, kterou jen tak něco nerozhodí. Můj potlačený hněv mi dával alibi, že tomu tak opravdu je. V té době jsem ještě nevěděla, že to byl jen projev mého odpojení od těla a toho, co se skrývalo v mých hlubinách. 

Tohle poznání mi přinesl až porod a zkušenost s mojí dcerkou. Stavidla se otevřela a hodně potlačeného hněvu a frustrace se začalo valit ven. Více o tom píšu zde: Deprese z toho, že jsem máma aneb k vlastní síle povolána

Jak potkáváme hněv jako rodiče?

Po porodu jsem začala ochutnávat úplně jinou kapitolu. Jak být s frustrací a hněvem, když je ho pořád všude plno. Rodičovství nebylo kapitolou, kde bych se s ním naučila pracovat. Potřebovala jsem odstup, téma prozkoumat a dostat příležitost informace vyzkoušet v nějaké intenzivní zkušenosti.

Tu mi nabídl až můj muž. Díky němu jsem pocítila sílu vyjádřeného hněvu. Jeho důležitost a smysl. Možná jsem se ho na nějaké úrovni přestala bát. Možná jsem se na nějaké své úrovni s hněvem skamarádila

Díky Martinovi jsem mohla procházet hněvem vědomě a vnímat, co se v mém těle odehrává. Jak obrovská síla to je a jak se dá transformovat. Naučila jsem se, jak používat hněv k vlastní podpoře a posílení svých hranic.

To, co jsem se v tomto intenzivním životním období naučila, předávám v kurzu:

JAK PŘIJMOUT A PROMĚNIT HNĚV V RODIČOVSTVÍ? Pokud je pro vás téma hněvu aktuální, setkat se můžeme již tento čtvrtek, 26. května od 17 hod ve Zlíně. Více informací najdete v odkazu.

Potlačuji hněv, nechci ho cítit

Možná jsme se naučili, že vnímat a projevovat vlastní hněv není bezpečné. Když tuto zkušenost zažíváme dostatečně dlouho, naše tělo si vytvoří svalový pancíř (jak o tom píše Alexander Lowen ve své knize Bioenergetika). Pancíř, který nepouští impulsy z těla ven. Proto se může stát, že se zlobíme, ale nevíme o tom. Nemáme přístup k tomu, co se uvnitř nás děje nebo neznáme způsob, jak to interpretovat.

Např. když jsem na výcviku zažila situaci, kdy jsem se lektorky na něco ptala. Někdo mi skočil do řeči a odvedl ji pryč. Neuvědomila jsem si, že cítím hněv. Přitom mě to rozhodilo, potřebovala jsem o tom přemýšlet, cítila jsem se ohroženě

Až ve vlastní terapii jsem si pojmenovala, že mě ta situace fakt naštvala. Že mi někdo násilně vstoupil do mého prostoru a odvedl řeč jinam. Když jsem dostala příležitost uvědomit si, co jsem cítila, ulevilo se mi. Zároveň jsem si mohla přijít na to, co jsem v dané situaci potřebovala

Hned vybuchuji

Nebo jsme se mohli naučit následovat první impuls a hned vybuchnout.

Neděle dopoledne. Vařím a chci si poslechnout přednášku. Zapínám internet a po chvilce vypadne. Jdu se podívat na router a zjišťuji, že svítí oranžově. Minulá zkušenost byla taková, že internet nešel tři dny a bylo potřeba zavolat servisáka. Někdo by z toho mohl být otrávený. Já jsem se naučila, že i malé věci mohou být drama. V hlavě si před-stavuji, že se to bude opakovat, že budeme několik dní bez internetu a tím i bez možnosti pracovat. Nepříjemně vyjedu po manželovi. Má automatická reakce, když nějaká má potřeba, není naplněná.

Hněv je silná energie, která nás dokáže velmi rychle unést k automatickému jednání.

Co pro sebe mohu udělat?

Po “akci” se mohu zastavit a promyslet, jak chci příště v takové situaci jednat. Možná příště dovedu rozlišit, co se skutečně děje od toho, co si o situaci myslím. Mohu se zastavit ve své automatické reakci a nechat svůj dech, aby mě podpořil a pomohl mi zklidnit se. Mohu začít pozorovat, co se děje uvnitř mě. V jaké části těla cítím tu vlnu energie? Co se s ní děje, když ji pozoruji? Možná pak pro mě bude snažší nenasednout na vlnu. 

Je to pro vás sci-fi? Moci se takto zastavit a svůj hněv jen pozorovat?

Mám pro vás tři tréninková setkání postavená na praktických cvičeních. Budete mít možnost trénovat dovednosti užitečné pro zvládání a projevování hněvu. Vyberte si pro sebe to, co nejvíce potřebujete.

Ať se nám všem daří procházet hněvem vědomě, obnovovat díky němu své hranice a zachovávat integritu svou i lidí okolo nás.

Můžete též shlédnout setkání v cyklu Výpravy do nitra na téma: V kontaktu s hněvem

Termíny dalších setkání Výprav do nitra naleznete ZDE.

Photo by Julien L on Unsplash

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *